Proč běžet (nebo jít)? Protože to má smysl. Pomůžeme dalšímu rozšiřování sbírky pamětníků 20. století, pomůžeme zachovat součást naší historie.

Ve sbírce Paměť národa jsme zdokumentovali tisíce příběhů těch, kterých se na vlastní kůži dotklo 20. století. Natáčíme s válečnými veterány, přeživšími holokaustu, odbojáři, politickými vězni, disidenty, ale i s představiteli moci – agenty StB či KGB, politickými funkcionáři, atd. Vyprávíme jejich osudy prostřednictvím záznamů ve veřejně dostupném archivu, televizních a rozhlasových pořadů, výstav či knih.

Pamětníci nám mají dodnes co říct. Vyprávějí, jak rychle a plíživě přišla válka i totalitní režimy, jak hrozné je žít v době cenzury a nesvobody ve všech oblastech života. Příběhy jsou varováním i inspirací, abychom nebyli lhostejní.

Běžíme (nebo jdeme), abychom na ně nezapomněli. Běžíme, za všechny, kteří to nevzdali.

Nám jde v běhu „jen“ o výsledný čas, pamětníkům šlo často o život, čest a svobodu. Ať nás příběhy Paměti národa inspirují k vytrvalosti, dobré kondici, překonávání sebe sama. Ať naše bolavé nohy nese odvaha, obětavost a houževnatost veteránů z 2 sv. války, letců RAF, přeživších koncentračních táborů, účastníků domácího odboje, odbojářů, někdejších politických vězňů, disidentů. Každý z nás si může vybrat jeden konkrétní příběh nebo skupinu lidí, kteří ve 20. století něco smysluplného udělali pro svobodu a demokracii. „Za ně“ můžeme běžet, jejich příběhy nás ponesou.

Připojte se k našemu Běhu pro Paměť národa na 10 km, 5 km nebo na kilometrové trase! Pro děti bude připraven zážitkový běh „Fun run“ přes překážky.

Výtěžek Běhu pro Paměť národa využijeme pro natočení a uchování vzpomínek dalších pamětníků ve sbírce Paměť národa, kterou budujeme společně s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů.

Nejste běžci a zadýcháte se i při běhu na deset metrů na tramvaj? Přesto přijďte. Můžete si „dát“ nejkratší kilometrovou trasu. A navíc – Paměť národa bude na místě možné podpořit i jinak než během: k zakoupení budou originálně zpracovaná trika Běhu pro Paměť národa, CD/DVD a knihy s Příběhy 20. století včetně nejnovějších. Přijďte s rodinou a užijte si odpolední doprovodný program. Těšíme se na vás!